Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine umožňuje svojim študentom každoročne sa podieľať na študentskej vedecko-výskumnej činnosti. Nadobudnuté poznatky a výsledky môžu študenti prezentovať na študentskej vedeckej konferencii, ktorú vyhlasuje dekan fakulty.
Študentská vedecká a odborná činnosť (ŠVOČ) bola hneď od začiatku pôsobenia Lekárskej fakulty v Martine neoddeliteľnou súčasťou vzdelávacieho procesu budúcich lekárov. Konferencia ŠVOČ bola založená v roku 1972. Prvá písomná zmienka o konaní konferencie ŠVOČ je však až z roku 1976, kedy sa teda konala v poradí už 5. fakultná konferencia. Predchádzajúce programy sa nám žiaľ nepodarilo získať a predpokladáme, že sa ani nezachovali. To čo sa zachovalo je možné vidieť v archíve ŠVOČ.
Študentská vedecká a odborná činnosť sa riadi Vnútorným predpisom č. : Štatút Študentskej vedeckej a odbornej činnosti
Študentská vedecká a odborná činnosť je dobrovoľná vedecká aktivita študenta JLF UK v Martine. Je to spôsob ako sa môže študent aktívne zapojiť do reálneho výskumu na fakulte. Samotná ŠVOČ vedie študentov k vedeckému mysleniu, tvorivej vedeckej práci a invencii. Môže byť dobrým základom pre diplomovú prácu a tiež môže byť prvotným krokom k perspektívnemu uplatneniu sa na trhu práce po skončení štúdia. Ďalším ocenením práce študentov je tiež zvýhodnenie pri výberovom konaní na zahraničné mobility.
Študentskú vedecku a odbornú činnosť na JLF UK v Martine koordinuje výbor ŠVOČ. Administratívne ŠVOČ spadá pod Referát doktorandského štúdia – doc. MUDr. Štefan Sivák, PhD., (prvý prodekan a prodekan pre vedu, výskum a doktorandské štúdium).
Organizačný výbor ŠVOČ sa riadi Vnútorným predpisom č. : Štatút Študentskej vedeckej a odbornej činnosti
Organizačná štruktúra:
doc. RNDr. Michal Šimera, PhD., predseda ŠVOČ email: michal.simera@uniba.sk; tel.: +421 43 2633 431
Mgr. Ivan Farský, PhD., podpredseda ŠVOČ
Členovia výboru:
prof. MUDr. Juraj Mokrý, PhD.
Mgr. Ľubica Bánovčinová, PhD.
Mgr. Ivan Farský, PhD.
MUDr. Tomáš Buday, PhD. Ing. Marcel Veterník, PhD. RNDr. Pavol Mikolka, PhD. Mgr. Denisa Beriková
Dobrovoľný stážista pôsobí na ústave alebo klinike bez nároku na odmenu. Svoju činnosť môže po dohode so školiteľom ŠVOČ začať a ukončiť kedykoľvek. Nie je povinný prezentovať dosiahnuté výsledky ŠVOČ na fakultnej konferencii.
Kvalifikovanému stážistovi patrí za jeho činnosť odmena. S fakultou podpisuje dohodu o brigádnickej činnosti (spravidla 25 hodín mesačne, na 7 mesiacov od novembra do mája). Je povinný prezentovať dosiahnuté výsledky ŠVOČ na konferencii.
Kvalifikovaní a dobrovoľní stážisti sa riadia Vnútorným predpisom č. : Štatút kvalifikovaných a dobrovoľných stážistov
Cieľom fakultnej súťaže (konferencie ŠVOČ) je priniesť do rutinnej vzdelávacej študijnej práce nové impulzy a vytvárať priestor pre aktívnych študentov na prezentáciu vlastných názorov týkajúcich sa aktuálnych medicínskych problémov.
Účasť na konferencii je možnosťou zdokonaliť sa v prezentácii, obhajobe a argumentácii dosiahnutých výsledkov pred odbornou komisiou a verejnosťou. Najlepšie práce študentov sú odmeňované finančnými a vecnými cenami a postupujú na ďalšie súťaže a konferencie ŠVOČ v rámci Slovenska a zahraničia.
Súťaží sa spravidla v sekciách:
Odborná porota vyberie najlepšie prezentácie v každej sekcii a udelí:
1. miesto
2. miesto
3. miesto
Každé miesto dostane diplom, finančnú odmenu a vecné dary.
Počas jednotlivých sekcií budú môcť študenti hlasovať cez mobilnú aplikáciu za najlepšiu prezentáciu svojich spolužiakov. Prezentujúci študent, ktorý v študentskom hlasovaní v danej sekcii získa najviac hlasov, získa vecnú cenu. Zo študentov, ktorí sa zúčastnili hlasovania v danej sekcii, bude vyžrebovaný jeden študent, ktorí získa vecnú odmenu.